Η μέθοδος O_live εμπεριέχει την ιδέα της βιώσιμης ανάπτυξης, όπως ορίζεται από τα Ηνωμένα Έθνη. Πιο συγκεκριμένα, η ανθρώπινη βιωσιμότητα στοχεύει στη διατήρηση και βελτίωση των ανθρώπων στην κοινωνία μέσω των εκπαιδευτικών συστημάτων, της πρόσβασης σε εργαλεία μάθησης και της γνώσης.
Από την άλλη, η κοινωνική βιωσιμότητα επικεντρώνεται στη διατήρηση και βελτίωση της κοινωνικής ποιότητας μέσω των αξιών μεταξύ των σχέσεων των ανθρώπων.
Η μέθοδος στηρίζει και ενισχύει με την ύπαρξή της την ανταλλαγή ιδεών σχετικά με βασικές ανθρώπινες αξίες όπως είναι η ισότητα, ο σεβασμός και η δημοκρατία στο πλαίσιο του Ολυμπισμού.
Προτεραιότητά της είναι να προτείνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες,
- εύκολες στην εφαρμογή τους
- προσαρμοσμένες στον σχολικό χρόνο
- ελκυστικές για την ομάδα της σχολικής τάξης
- με βάση την κίνηση
- προσανατολισμένες στην επίλυση προβλημάτων
Με αυτό τον πρακτικό οδηγό στοχεύουμε στην στήριξη της εκπαιδευτικής κοινότητας σε διάφορα επίπεδα.
Σε πρώτο επίπεδο, να βοηθήσουμε τους εκπαιδευτικούς να καλλιεργήσουν στους μαθητές/τριες ηλικίας 8-10 ετών την αντίληψη ότι οι πράξεις που όλοι μας κάνουμε έχουν αντίκτυπο στους άλλους και στον κόσμο.
Σε δεύτερο επίπεδο, να ενθαρρύνουμε και να εμπνεύσουμε τους μαθητές/τριες ώστε ο δικός τους αντίκτυπος να είναι θετικός.